Akdeniz Anemisi (Talesemi) Nedir? Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

tarafından
23
Akdeniz Anemisi (Talesemi) Nedir? Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

Akdeniz anemisi hakkında bilmeniz gerekn tüm bilgileri bu makale altında sizlerle paylaşacağız. Öncelikle akdeniz anemisinin tıptaki adı olan talesmi nedir? Talesmiyi tanıyalım

Talasemi ( Akdeniz Anemisi), dünyanın bir çok ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuklara geçen, kalıtsal bir kan hastalığıdır.

Akdeniz anemisini uzman doktorumuzdan dinleyelim

Bu hastalık Akdeniz ülkelerinde yaygın olduğu için Akdeniz anemisi olarak da bilinmektedir. Talasemi, bulaşıcı değildir. Tedavi edilmezse, ölüme neden olan ciddi bir kan hastalığıdır.

Talasemi genlerle geçen bir hastalıktır. Anne ve babadan gelen hatalı genleri alan çocuk, bu genler ile kemik iliğine hatalı şifreler verir, kemik iliği çok çalışmasına rağmen hatalı alyuvar üretir. sonuçta yeteri kadar alyuvar yapamayan çocukta anemi belirtileri başlar.

 

AKDENİZ ANEMİSİNİN (TALASEMİNİN) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuk doğduğunda normaldir. 3-4 aydan sonra;

  • Solukluk, halsizlik, huzursuzluk,iştahsızlık
  • Karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği
  • Sık sık ateşlenme, gelişme geriliği
  • Kemik iliğinin çok çalışıp az üretmesi sonucunda başta kafa kemikleri olmak üzere vücut kemiklerinde değişiklikler (tipik yüz)

AKDENİZ ANEMİSİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR? NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Tedavide kan nakillerinin yanısıra nakledilen kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin idrarla atılımını sağlayan “Desferoksamin” ve “C vitamini” verilir.Aşırı büyümüş dalak ameliyatla alınır.Dalak ameliyatı sonrası depo penisilin koruma tedavisi ve pnömokok aşısı yapılır. Özellikle erken yaşta (henüz kan nakilleri fazlaca yapılmadan) kemik iliği nakli ile bu hastalar %70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir.


Ülkemizin de bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle Türkiye toplumu olarak bu hastalığı taşıma riskimiz vardır. Tüm Türkiye nüfusunun yaklaşık %

2,1 i taşıyıcıdır. Bu oran Antalya, Antakya, Mersin gibi bölgelerde % 12 lere kadar çıkabilmektedir. Bunun için her çifte evlenmeden önce mecburi yapılan tahliller içinde Hemoglobin (Hemogram dahilinde) ve Hemoglobin Elektroforezi tahlilleri de yer alır.