Cuma Günleri Öğle Namazı Kılınır mı ?

tarafından
76
Cuma Günleri Öğle Namazı Kılınır mı ?

Cuma günleri Cuma namazından sonra kılınan 10 rekatlık namaz herkesin aklını karıştırmış olmalı ki bu konuda onlarca soru soruluyor şimdi konuyu kısaca özetleyelim beraber;
Cumanın ilk 4 sünnetini kıldıktan sonra imam efendiyle 2 rekatlık farzı kılıyoruz. böylece 6 rekat namaz kılmış oluyoruz. Bilindiği gibi cuma namazı 10 rekattır. Daha sonra son 4 rekatlık sünneti kılıyoruz. (Öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır cuma namazı sünneti diye niyet edilir)

Böylece 10 rekatlık Cuma namazını bitirmiş oluyoruz.

Öğle namazına gelince, Cumadan sonra kılınan 10 rekatlık namaz ise Zühr-ü Ahir yani vaktinde kaçırılan sabah veya öğle namazlarının kılındığı namazdır

 

Cuma namazının bir rekâtına yetişen kimsenin Cuması sahihtir. Curna’ya yetişemediği takdirde Cuma namazı, öğle namazına dönüşür.

İmam’a uyan cemaatin, Cuma namazına ehil olan 40 kişiden az ol*maması vacıb’dir. İkinci rekatta imam’a yetişen kimsenin Cuması sahihtir. İmam selâm verdikten sonra kalkıp ikinci rekâtı kılarak Cuma namazını tamamlar. İmam ikinci rekâtın rükûundan kalktıktan sonra imam’a yetişen kimse, Cuma’ya yetişememiş sayılır. İmam selâm verdikten sonra kalkıp dört rekât öğle namazı kılması gerekir.

Cemaat Cuma imamına uyup imam ile beraber bir rekât kılar, sonra herhangibir sebepten ötürü cemaatin tümü veya bir kısmı imam’dan ayrılıp namazlarını tek başlarına tamamlarlarsa Cuma’Ian sahih olur. Herhangibir sebepten ötürü birinci rekât bitmeden önce imam’dan ayrıhrlarsa Cuma namazları sahih olmaz ve Cuma namazı öğle namazına dönüşür. Bunun delili, Hz. Peygamber’in şu hadîsidir:

Kim Cuma namazından veya diğer namazlardan bir rekâta yetişirse ona ikinci bir rekât eklesin. Böylece namazı tamamlasın.( Neseî, Ibn Mâce ve Dârekutnî, (Ibn Ömer’den)
Allaha emanet olunuz..
kaynak: Büyük Safii Fikhi