Eki 19

Cuma Günleri Öğle Namazı Kılınır mı ?

Cuma günleri Cuma namazından sonra kılınan 10 rekatlık namaz herkesin aklını karıştırmış olmalı ki bu konuda onlarca soru soruluyor şimdi konuyu kısaca özetleyelim beraber;
Cumanın ilk 4 sünnetini kıldıktan sonra imam efendiyle 2 rekatlık farzı kılıyoruz. böylece 6 rekat namaz kılmış oluyoruz. Bilindiği gibi cuma namazı 10 rekattır. Daha sonra son 4 rekatlık sünneti kılıyoruz. (Öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır cuma namazı sünneti diye niyet edilir)

Böylece 10 rekatlık Cuma namazını bitirmiş oluyoruz.

Öğle namazına gelince, Cumadan sonra kılınan 10 rekatlık namaz ise Zühr-ü Ahir yani vaktinde kaçırılan sabah veya öğle namazlarının kılındığı namazdır

 

Cuma namazının bir rekâtına yetişen kimsenin Cuması sahihtir. Curna’ya yetişemediği takdirde Cuma namazı, öğle namazına dönüşür.

İmam’a uyan cemaatin, Cuma namazına ehil olan 40 kişiden az ol*maması vacıb’dir. İkinci rekatta imam’a yetişen kimsenin Cuması sahihtir. İmam selâm verdikten sonra kalkıp ikinci rekâtı kılarak Cuma namazını tamamlar. İmam ikinci rekâtın rükûundan kalktıktan sonra imam’a yetişen kimse, Cuma’ya yetişememiş sayılır. İmam selâm verdikten sonra kalkıp dört rekât öğle namazı kılması gerekir.

Cemaat Cuma imamına uyup imam ile beraber bir rekât kılar, sonra herhangibir sebepten ötürü cemaatin tümü veya bir kısmı imam’dan ayrılıp namazlarını tek başlarına tamamlarlarsa Cuma’Ian sahih olur. Herhangibir sebepten ötürü birinci rekât bitmeden önce imam’dan ayrıhrlarsa Cuma namazları sahih olmaz ve Cuma namazı öğle namazına dönüşür. Bunun delili, Hz. Peygamber’in şu hadîsidir:

Kim Cuma namazından veya diğer namazlardan bir rekâta yetişirse ona ikinci bir rekât eklesin. Böylece namazı tamamlasın.( Neseî, Ibn Mâce ve Dârekutnî, (Ibn Ömer’den)
Allaha emanet olunuz..
kaynak: Büyük Safii Fikhi

Yorumu formunu geç

  • murat on 21 Şubat 2014 at 23:06
  • Cevapla

  selamın aleyküm ben izmirden murat burada cuma namazını 4 sünnet 2farz 4 son sünnet kıldırılp dua edip namaz bitiriliyor sizce dogrumu bence degil ama dogru olanı açıklarmısınız

  1. Aleyküm Selam Murat. Cuma namazının ilk 4 sünnetinden sonra kılınan son 2 farzı hepimiz biliyoruz. Fakat son sünnet 4 rekat değildir. Kimse seni 4 rekat kıl diye zorlamaz. 10 rekattır

  • doğan on 25 Nisan 2014 at 18:23
  • Cevapla

  s.a hocam şimdi biz cuma namazında önce 4 rekat sünnet sonra 2 rekat cuma namazının farzını kılıyoruz bundan sonra öğle namazının farzını da ayrıca kılabiliyor muyuz peygamber efendimiz cuma namazından sonra öğle namazının farzını kılmış mıdır ayet veya hadis ışığında açıklık getirebilir misiniz?

  1. Doğan bey Merhaba sorunuza kesin ve net cevap vermek istiyorum. Bahsettiğiniz konu ile alakalı herhangi bir ayet ya da hadis mevcut değildir.
   Cuma namazı öğle namazının yerine kılınır. Yani Cuma namazını kılan bir kimse tekrardan öğle namazını kılmaz. Bir vakitte iki defa farz namaz kılınmaz.
   Fakat cumanın sahih olabilmesi için Cumanın farzından sonra 4 rekatlık bir sünnet namaz vardır. Bu namazla birlikte Cumanın tüm sünnetlerini ve farzlarını yerine getirmiş olursunuz.
   Sırasıyla 1) İlk 4 sünnet 2) Hutbeyi Dinlemek 3) Son 2 farz 4) Son 4 sünnet şeklinde namazlarınızı eda ederseniz. Cumayı sahih etmiş olursunuz.

    • Çağrı ASLAN on 12 Eylül 2014 at 13:37
    • Cevapla

    Cuma’nın Son 4 rekat sünnetinde bazen işlerine yetişmeye çalışan insanlar çıkıp gitmek zorunda kalıyor .bu 4 rekat son sünnet evde kılınabilir mi ?

    1. Çağrı, ”Sünnet ; Peygamber efendimizin yaptığı, nafile olarak kıldığı namazlardır. Şefaatine ihtiyacımız olduğu için, Allah’ın rızasını kazanmak için bizler de sünnetleri kılarız.”
     Cuma’nın son 4 sünnetini evde ya da camide kılman farz değildir. Yani sen hutbeyi dinleyip 2 rekatlık farz namazını kıldıktan sonra Cuma’nın şartlarını yerine getirmiş sayılıyorsun.
     Cuma’dan sonraki 4 sünneti evde iş yerinde de kılabilirsin.
     Allah, kıldığın ve kılacağın namazları kabul buyursun.

 1. Cuma günleri öğle namazı için kesin rivayetler vardır. Bir vakitte 2 defa farz namaz kılınmayacağı bildiriliyor. Cuma namazının ardından kılınan namazda sünnet namazıdır

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.