Hayrunnisa Gül Biyografisi – Hayrunnisa Gül Kimdir?

tarafından
22
Hayrunnisa Gül Biyografisi – Hayrunnisa Gül Kimdir?

T.C Cumhurbaşkanı Karısı Olan Hayrunnisa Gül’ü şimdi biraz yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Hayrunnisa hakkında bilinmeyenler ..

Doğum Tarihi 18 Ağustos 1965
Doğum Yeri İstanbul

11 nci Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün eşi. Son yılların yükselen değeri olan ve uzun yıllar siyasette emek harcayan Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül Ak Parti tarafından Nisan 2007’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 11 nci cumhurbaşkanlığına aday gösterildi.

TBMM tarafından 29 Ağustos 2007’de cumhurbaşkanı seçilince eşi Hayrünisa Hanım Türkiye Cumhuriyetinin birinci hanımı unvanını aldı. Sempatik tavırları ile çevresinin ilgi odağı olan Hayrünisa Hanım genç ve Güzel oluşuyla da dikkat çekiyor.
Türkiye Cumhuriyetinde sonu gelmeyen bir tartışma olan türban meselesi Hayrünisa Hanımın kıyafetlerinde kişisel tercih olarak türbanı kıyafetinin olağan parçası haline getirişiyle daha da süreceğe benziyor.
Hayrünisa Gül, Kayserili Özyurt ailesinin kızı olarak 18 Ağustos 1965’te İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya geldi. Çocukluğu Beyazıt’ta geçer. Liseyi Çemberlitaş’ta okuyordu. Memleketleri Kayseri olan, ancak İstanbul’da yaşayan Abdullah Gül ve Hayrünisa Özyurt’un yolları ilk olarak 1979 yazında kesişti. Onları buluşturan sebep, bir düğündü. Gül, hala kızı, Hayrünisa Özyurt da teyze oğlu düğünü için gelmişti Kayseri’ye. Bu düğün bir yıl sonra yapılacak Gül evliliğinin de tohumlarının atıldığı gün oldu. Hayrünisa Hanım o zamanlar henüz 15 yaşında Çemberlitaş Kız Lisesi birinci sınıf öğrencisiydi. Abdullah Gül ise Sakarya’da endüstri mühendisliği bölümünde genç bir asistandı.
Anne Adeviye Gül, Hayrünisa Hanım’ı ilk gördüğünde ona kanı kaynar. Abdullah ve Hayrünisa da ilk görüşte birbirlerinden hoşlanırlar. Önce iki aile arasında nişan yapılır. Bir yıl kadar nişanlı kalan çift, 21 Ağustos 1980 günü sade bir nikâhla dünya evine girer. Ancak yeni evlileri kısa süre sonra kötü bir sürpriz beklemektedir. Düğünden üç hafta sonra 12 Eylül darbesi olacak ve Gül hapishaneye alınacaktır. Çiçeği burnunda damat Abdullah Gül, Sancak Hareketi ile İstanbul Erenköy’deki evlerinden alınarak tutuklanır. Fatih’te Vakıflar Yurdu’nda kalan ne kadar öğrenci varsa hapishaneye alınır. Gül de 12 Eylül darbesiyle kısa bir tutukluluk dönemi yaşar Metris Cezaevi’nde.
Okulla ev arasında zor bir karar veren bayan Gül, evlendikten sonra liseden ayrılır. Önce dışarıdan lise diplomasını alır. Ardından evliliklerinden tam 18 yıl sonra ÖSS’ye girer ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanır. Ancak Bayan Gül’ün kaydı başörtülü fotoğraf vermemesi gerekçesiyle yapılmaz. Üniversite hayalini gerçekleştirmek ve hakkını aramak için önce Danıştay’a, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurur.
O gün kayıt yaptıramadan üniversitenin kapısından dönen Gül’ü eşi de yalnız bırakmaz. Kapıda büyük bir basın ordusuyla karşılaşan Hayrünisa Gül’ün medya karşısına çıkışı da bu olayla olur. Bayan Gül, eşinin devlet görevinde olması hasebiyle, davasını Mart 2004’te geri çeker.
Hayrünisa Hanım, mümkün olduğunca Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e gezilerinde eşlik ediyor. Çok fazla aktif olmayan Hayrünisa Gül, her dışişleri bakanı eşi gibi Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’nin de başkanı. O nedenle dernekle bağlantılı programlara ve kermeslere katılmayı ihmal etmiyor. Hayrünisa Hanım, büyükelçi eşleri tarafından da çok seviliyor ve bu yüzden çok fazla davet alıyor. Eşli resepsiyonlara katılan Bayan Gül, sıcakkanlı ve güleryüzlü olması nedeniyle sevilen bir sima.
Diplomasi muhabirleri arasında en az bakan Gül kadar eşi de seviliyor. Şimdiye kadar suratının asık olduğu hiçbir fotoğraf karesi yok. Her daim kibar, güler yüzlü ve sıcakkanlı olduğu söylenen Hayrünisa Hanım, geziler sırasında çok konuşmuyor; ama muhabirlerle sohbet edip hal hatır soruyor. Ancak bu muhabbet siyasete dönerse lafı değiştiriyor; siyaset konuşmaktan hoşlanmıyor. Bir süre öncesine kadar basınla arası daha rahat olan Gül, uzun süredir kimseye röportaj vermiyor. Bunun da Abdullah Gül’ün direktifi doğrultusunda olduğu sanılıyor.
Gül çiftinin Ahmet Münir (24), Kübra (21) ve Mehmet Emre (16) isimli üç çocuğu var. Ahmet Münir, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Goldman Sackhs’ta finans uzmanlığı yapıyor. Kübra Gül, Bilkent Üniversitesi, Mehmet Emre ise TED Koleji mezunu. Mehmet Emre Gül, OKS’de Ankara 33’üncüsü olarak Galatasaray Lisesi’nde okumaya hak kazandığı halde gitmedi. Mehmet Emre aynı zamanda TÜBİTAK Matematik Kulübü üyesi.
Hayrünisa Hanım, gittiği gezilerde okulları ve yardıma muhtaç çocukları ziyaret ediyor. Çocuklara karşı çok hassas olan Gül, kendi çocuklarının da üzerine titriyor. Çocuklarını medyadan uzak tutan Hayrünisa Hanım, aile mahremiyetine çok önem veriyor.
Gül ailesi yaklaşık dört yıldır Çankaya Köşkü’nün karşısındaki Dışişleri Konutu’nda yaşıyor. Bayan Gül, şu sıralar tatlı bir telaş içinde. Endüstri Mühendisliği mezunu kızı Kübra Gül, Kayserili bir ailenin oğlu ve dekorasyon firması sahibi Mehmet Sarımermer’le nişanlı. Kübra’nın düğünü de Köşk’te olacak. İngilizce bilen Hayrünisa Gül, eşi ve çocukları gibi Beşiktaş taraftarı.