iPhone 6 mı Note 4 mü? (Tüm Detaylar – Karşılaştırma)

tarafından
28
iPhone 6 mı Note 4 mü? (Tüm Detaylar – Karşılaştırma)

iPhone 6 Plus”un tanıtılmasıyla birlikte herkesin merakla beklediği Samsung Galaxy Note 4 “TE Berlin”de tanıtıldı. Tanıtımının ardından telefon kullanıcıları kendi kendine iPhone 6 mı Note 4 mü sorusunu birbirine sormaya başladı bile?

Öncelikle ekran boyutlarını ilk defa bu kadar büyüten Apple Samsung”a karşı bir rekabet içerisinde olduğunu doğruladı. Samsung kullanıcılarının “”büyük ekran “” olması sebebiyle tercih ettiği samsung modellerinden vazgeçirme adına iPhone 6 Plus 5.5 inçlik ekranıyla bizlerle buluştu.

Öncelikle 4 çekirdekli işlemcisiyle Samsung Galaxy Note 4 gözüme çarpan ilk özelliklerden biri oluyor.

Samsung Galaxy Note ile iPhone 6 Plus Fiyat Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 4″ün satış fiyatı henüz tam belli değilken minimum 2000 TL “nün üzerinde olması bekleniyor.

İphone 6 Plus ise 2650 TL Fiyatla Türkiye piyasasına sürüldü.

Samsung Galaxy Note 4 ile iPhone 6 Plus İşlemci Özellikleri

Samsung Galaxy Note 4″e Baktığımızda Dört Çekirdekli 2.7 GHz Snapdragon 805 ile karşımızdayeken iPhone 6 Plus ise Çift Çekirdek 1.4 GHz Apple A8 işlemciyle karşımızda. Bu da bizlere işlemci olarak Note 4″ün önde olduğunu gösteriyor.

Samsung Galaxy Note 4 iPhone 6 Plus Ekran Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 4 karşımızda 5.7 inçlik mükemmel bir büyüklükte Super AMOLED Ekranla karşımızdayken buna karşılık iPhone 6 Plus”Ta ilk defa ekran boyutlarını büyüterek 5.5 inç IPS LCD ekrana çıkarıyor. Teknik olarak baktığımızda Note 4 “ün ekranının 0.2 inç daha büyük olduğunu görebilsekte iPhone 6 Plusun LCD Kalitesindeki ekranı bizleri olumlu düşündürüyor.

Çözünürlük olarak Note 4″te 1440×2560 Bir çözünürlük varken bu ölçüler iPhone 6 Plus”ta 1080×19220 olarak görünüyor. Bu da bizlere çözünürlükte Note 4″ün önde olduğunu gösteriyor.

Samsung Galaxy Note 4 ile iPhone 6 Plus RAM KARŞILAŞTIRMASI

Telefonların en büyük sorunlarından biri olan RAM Olayını Samsung bu sefer aşmış görünüyor. İlk defa bir cihazından 3 GB”lık bir ram kullanan Samsung bu konuda da iPhone 6 Plus”u egale etmişe benziyor. 2 GB Ram ile karşımızda olan iPhone 6 PLus bu konuda da Samsung”un gerisinde kaldı malesef.

Galaxy Note 4 ile iPhone 6 Dahili Depolama Karşılaştırması

Dahili Depolamaya baktığımızda bu konuda Apple”nin bir adım önde olduğunu görüyoruz. Samsung”un 16 ve 32 GB Modellerine karşılık 16, 64, 128 GB Modellerini piyasaya süren Apple bu konuda Samsung”un bir adım önüne geçti

 

Galaxy Note 4 iPhone 6 Video Kayıt Karşılaştırması

Video Kayıt özelliklerine baktığımızda ise Note 4 2160p ile karşımızdayken 1080p ile karşımıza çıkan iPhone 6 Plus ise bu konuda malesef yine Note 4″ün gerisinde kalmışa benziyor.

Galaxy Note ile iPhone 6 Plus Ön Kamera Karşılaştırması

“”Selfie”” modasının günden güne yayılmasından esinlenerek ortaya çıkan yüksek çözünürlükteki ön kameralar rekabetin bir numaralı konusu olmaya başladı.

3.7 MP”lik Ön Kamerasıyla karşımıza çıkan Samsung Galaxy Note 4 ün karşısında ise yine daha düşük bir pixelliğe sahip 2.1 MP”li iPhone 6 Plus”u görüyoruz. Çekim kalitesi konusunda her ne kadar iPhone önde görülse de artık bu mesele kapandı diyen Samsung kendini yine bir adım öne atmayı başardı

 

Samsung Galaxy Note 4 ile iPhone 6 Plus Batarya Pil Ömrü Şarj Süreleri Karşılaştırması

Note 4 baktığımızda 3220 mAh batarya ile kullanıcılarına uzun pil ömrü avantajı sağlayacak olan Note 4″ün karşısında ise 2915 mAh gücüyle iPhone 6 Plus karşımızda. Her ne kadar Note 4 daha üstün görünse de bu konuda Akıllı Telefonların batarya süresinin 24 saati geçmeyeceği bir gerçek.

 

Note 4 ile iPhone 6 Ağırlık

Ağırlığa baktığımızda ise 4 gram daha ağır olan Note 4 ün karşısında ise 172 gramlık iPhone 6 Plus”u buluyoruz.

 

ÖZET OLARAK YAZDIĞIMIZ ÖZELLİKLERE BAKARSAK

KARŞIMIZA BÖYLE BİR TABLO ÇIKIYOR

null

 
Teknik özellikleri bitirdiğimize göre gelelim kişisel yorumuma.

Bir çok konuda iPhone “den üstün görünen Note 4 mantıken alınması gerekilen cihaz olduğu bir gerçek. Fakat iPhone hastalarına ne kadar anlatılırsa anlatsın iPhone her zaman bir numaradır 🙂

Her ne kadar anlatımlarda tarafsız kalmaya çalışsam da bir samsung kullanıcısı olarak ister istemez yorumlarımız biraz Samsung”a kaçmış. Bir Galaxy S3 kullanıcısı olarak yeni bir cihaz alma düşüncesine sahip olsaydım ikisinin arasında bir tercih yapmak cidden zor.

Fakat benim tercihim sanırım yine Note 4 olacaktır. iPhone 6 nın Bluethooth servisiyle müzik ve foto paylaşımının olması ta en başından bana büyük bir eksik gelmiştir. Her ne kadar cihazını güvenlik adına korumak için yapılmış bir işlem olsa da bu Apple için malesef bir dezavantajdır.

 

Anlatım ve Kişisel yorumlarıma sizler de yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Hem iPhone hem Note 4 alacaklara şimdiden hayırlı olsun.