Otrivine Burun Spreyi Yan Etkileri

Türkiye’de bir çok insanın neredeyse bağımlı hale geldiği Otrivine Burun Spreyi günden güne kullanımı artmaktadır. Fiyat olarak eczanalerde 4.5 tl küsür fiyatı ile bir çok insanı cezbeden otrivine nedir? Ne işe yarar?
Geçenlerde havaalanında uçağa binerken, bir yolcunun bu olmadan uçamam nefessiz kalırım şeklinde haykırışlarından sonra spreyi merak ederek araştırdım ve kullanmaya başladım
Grip veya nezle iseniz, bir fırt ile burnunuz ne kadar tıkalı olursa olsun mutlaka açacaktır
Fakat her ilaç gibi otrivine burun spreyi ‘ de kimyasallardan yapılmaktadır
Peki Otrivine Burun Spreyi’nin yan etkileri ve zararları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim ki; Hiç bir burun spreyi (ölümcül hastalıklar hariç) 1 haftadan fazla kullanılmaz. Otrivine de diğer spreyler gibi en fazla 1 hafta kullanılmalı, 1 haftadan sonra uygulanan her doz kişide bağımlılığa sebep olmaktadır. Bu bağımlılığın sebebi, otrivinenin kişiye verdiği ferah hava hissinin sürekli istenmesi kullanılmadığı zaman nefeste zorluk çekildiği zannedilmesidir. Fakat böyle bir şey yoktur.

2. olarak spreyi her zaman buzdolabında saklayın. Cebinizde aşırı sıcağa maruz kalan spreyler fayda yerine zarar sağlar.

Otrivine burun için temas ettiği zaman damarlardaki reseptörlere bağlanır ve damarları daraltır. Böylece burun akıntısını yok eder.  Fakat uzun süre kullanımda burun damarlarınız genişleyecek, ve burnunuz sürekli akacaktır.

 

3) Otrivine sprey kullanımı sonucu koku alma duyusunda bir duyarsızlık meydana gelecektir.

4) Otrivine burun spreyi her ne kadar bir çok insana mucizevi bir sprey gelse de aşırı dozda kullanımdan sonra burun kanamasına maruz kalabilirsiniz.

 

Kısacası; Her şeyin olduğu gibi bununda bir sınırı var. Dozunda olursa güzeldir. Bağımlısı olmayın!

 

“Otrivine Burun Spreyi Yan Etkileri” üzerine 3 yorum.

  1. Herkese Merhaba, Otrivine burun spreyinde kortizon bulunmakta olup bu madde kısırlığa sebep olmaktadır.

  2. Bunun bağımlılık ölçütü nedir? 1 ay önce burun ameliyatı oldum burun içi kabuk bağlayan yaralardan ötürü nefes alamıyorum çoğunlukla. Hele klima gibi havayı iyice kurutan ortamda bulununca burnum tamamı ile kapanıyor. 5 gün kullanıp 2 gün ara veriyorum bir 5 daha kullanıyorum. bu hafta mentollü olanı aldım bundan daha az sıkmak yeterli geliyor bağımlılık falan okuyunca korktum biraz. okyanus suyu vermişti başta doktorum fakat o tuzlu olduğu için daha fazla kuruttu. bağımlılığa doğru yol mu alıyorum?

Bir cevap yazın