Sen Yokken Nasılsa Şimdi de Öyle

tarafından
17
Sen Yokken Nasılsa Şimdi de Öyle

Hatırlarım her gece bir yerlere gidip Sezen Aksu dinlerdim o zaman. Şimdilerde ise Ahmet Kaya’da ekledim dinlediklerime. İkisi de yürek yakıyor, ikisi de ağlatıyor derler hep
Yürekten dinleyene hangisi ağır gelmez ki? Hatıraların, sevinçlerin, gözyaşların olduğu yerlerde şimdi sadece karanlık bir gece ve arabadan gelen Sezen Aksu Mırıltısı var kulağımda.
Öyle bir ağlıyor ki insan, kahkaha atarak ağlamak nedir bilir misiniz hiç?
Hah işte o şekilde. Gülüyorum kahkaha atarak ama aynı zamanda gözlerden yaşlar boşalıyor hiç bitmezcesine.
Salya sümük bir hal almış dururken, ”Mutlu Olsun Be” sen yapamadın, sen beceremedin bırak biraz mutlu olsun artık.
Bana sorarsanız bu hayatta en çok seven insanlar sessiz seven insanlardır. Ha unutmadan bir kadının ağlamasıyla bir erkeğin ağlamasını asla karıştırmayın. Bir erkek boğazına çeker gözyaşlarını bir kadın ise acımasızca hüngür hüngür aldırış etmeden ağlar.
Kadın için ağlamak kolaydır. Erkek içinse zor görünen basit bir yalan. ”Erkekler Ağlamaz” Derler ya hani. En büyük yalan.
Hani derler ya Bazen bittiğine, gittiğine değil sen onsuz hayal kuramazken onun bir başkasına ”hiçbir şey yaşanmamış” gibi dokunacak kadar ucuz olduğuna ağlarsın.
İşte bir erkek buna ağlar. Hem de kana kana ağlar.
Kim ne derse dersin en çok sessiz seven insana inanırım ben. Çünkü daha önce haykırmıştır aşkını, daha önce fedakarlıklar yapmıştır, elinden tutabilmek için birçok yolu denemiştir. Sonuç istediği gibi olmasa da yine de sevmeye devam eden insan sessiz kalır. Belki artık ardından koşmayacaktır, bir daha aramayacaktır. Ama bu vazgeçmek değildir. Çünkü bazen seni hayatında istemeyeni varlığınla da rahatsız etmek istemezsin, başkasıyla veya yalnız, yeter ki mutlu olsun dersin. Bu yüzden aşkı içinde yaşar, sessiz sessiz yere göğe sığmayan bir sevgi büyütürsün kalbinde. Sessiz seven insan en çok acı çeken insandır. Çünkü yokluğuna alışmadan önce çoğu geceler uykusuzluk tadar. Ve uykusuz geçen gecelerinde çaresizliğine ağlar, acının dibini görür dibini. Ve artık kabullenir olmayışını. Uzaktan sever, sarılmanın verdiği o huzuru bir daha hissetmeden, sevilmenin ne demek olduğunu tatmadan çok uzaktan sever. Sessiz insan en çok seven insandır. Ve bu sessizlik canını verene kadar sürer.

Ama bu sessizlikle ne kadar dayanır insan diye sorar kendi kendine? Biliyorum, bir gün gelecek, daha önce ne kadar çok üzüldüysem o kadar çok gülümseyeceğim. Bir gün gelecek ne kadar çok kırıldıysam o kadar çok toparlanıp güçlü olacağım. Bir gün gelecek, canımı yakan her kim varsa adını hatırlamayacak kadar unutacağım. İnanıyorum bir gün gelecek ve seni bekleyen artık ben olmayacağım. O gün gelecek!