Tilavet Secdesi (Kuran Secdesi) Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Kuran’ı Kerimin bazı ayetleri secde ayeti olarak bilinir ve Kuran-ı Kerim okurken bu ayeti okuyan ve dinleyen kişi secde yapmak zorundadır. Tilavet secdesi ile ilgili tüm her şeyi bu makalemde belirtmek istedim.

1) Tilavet Secdesinin Hükmü Nedir? Tilavet Secdesi Yapmamak Günah mıdır?

Hanefi Mezhebine Göre Tilavet Secdesi Yapmamak Günahtır. Tilavet secdesi vaciptir.

2) Kuran-ı Kerim’de geçen Secde Ayetleri Hangi Ayetlerdir?

Araf 206 , Rad 15 , Nahl 49 , İsra 107 , Meryem 58 , Hac 18 , Furkan 60, Neml 25, Secde 15, Sad 24, Fussilet 37, Necm 62, İnşikak 21, Alak 19

3) Cemaatle kılınan namazda imamın secde ayeti okuması cemaate secde sorumluluğu getirir mi?

Evet, getirir.

4) Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır? Tilavet Secdesi Yaparken Hangi Dua Okunur?

Tilavet Secdesi Yapmak için abdestli olmak şarttır. Abdestli olan kimse kıbleye yönelir ve ”niyet ettim senin rızan için tilavet secdesi yapmaya” der. Niyetten sonra ”Allahu Ekber” diye tekbir getirip direk secdeye gidilir. (Eller havaya kaldırılmaz, ruku yapılmaz) Secdede en az 3 kerre “Subhane rabbiyel’A’la” denilir. Bir secde yapıldıktan sonra yine “Allahu Ekber” diye tekbir getirilerek ayağa kalkılır.

Dua gibi eller kaldırılarak; Bakara Suresinin 285. ayetindeki “Semi’na ve ata’na ğufra;neke Rabbena ve ileykel masir” ayeti celilesi okunur.

 

Bu şekilde tilavet secdesi tamamlanmış olur. Tilavet secdesi ile ilgili soru ve sorunlarınızı lütfen yorum olarak sorunuz.

Allah secdenizi kabul etsin.

“Tilavet Secdesi (Kuran Secdesi) Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın